decorative

TIS Commonwealth Games History

GAMESSPORTNAMEMEDALS WON
1986 EDINBURGH

*Assisted Tasmanian
Athletes

AthleticsJocelyn Millar-Cubit 
JudoDean Lampkin 
JudoHelen Lewis 
JudoPeter Taylor 
WeightliftingGino FratangeloSilver (110kg Combined)
1990 AUCKLANDJudoChris BaconGold (U/86kg)
Track and FieldGail Luke (Millar) 
Track and FieldSusan AndrewsSilver (4x400m Relay)
WeightliftingRon LaycockGold (75kg Clean & Jerk)
Gold (75kg Combined)  
Bronze (75kg Snatch)
1994 CANADABoxingAaron Everett 
BoxingJustann Crawford 
CyclingTim O'ShannesseyGold (4000m Teams Pursuit)
Bronze (1000m Time Trial)
SwimmingMelissa Carlton (AWD)Gold (100m Freestyle)
Track and FieldAndrea Hughes 
Track and FieldBrendan Hanigan 
Track and FieldPaul Wiggins (AWD)Bronze (Wheelchair 800m)
Track and FieldSimon Hollingsworth 
1998 KUALA LUMPURHockeyDaniel SprouleGold (Men's Hockey Team)
Track and FieldKylie RiskSilver (10,000m)
Track and FieldMandy Giblin 
Track and FieldSusan AndrewsGold (4x400m relay)
HockeyBianca LanghamGold (Women's Hockey Team)
2002 MANCHESTERBoxingDaniel GealeGold (Welterweight Division)
JudoChantale Casteldine 
KarateNatasha HardyBronze (53-60kg Kumite)
HockeyMatthew WellsGold (Men's Hockey Team)
HockeyBianca LanghamBronze (Women's Hockey Team)
2006 MELBOURNEBasketballHolly GrimaGold (Women's Basketball Team)
BoxingLuke JacksonBronze
CyclingMatthew GossSilver (4000m Team Pursuit)
CyclingMark JamiesonSilver (4000m Team Pursuit)
Cycling (MTB)Sid Taberlay 
HockeyKim WalkerGold (Women's Hockey Team)
HockeyMatthew WellsGold (Men's Hockey Team)
Track and FieldDonna MacFarlaneBronze (3000m steeplechase)
Track and FieldTristan Thomas 
2010 NEW DEHLIArcheryClint Freeman 
BoxingLuke Jackson 
BoxingLuke Woods 
CyclingBelinda Goss 
HockeyEddie OckendenGold (Men's Hockey Team)
Squash (RESERVE)Aaron Francomb 
WeightliftingJenna Myers 
2014 GLASGOWCyclingAmy CureSilver (10km Scratch Race)
Bronze (Individual Pursuit)
HockeyEddie OckendenGold (Men's Hockey Team)
Track and FieldHamish PeacockBronze (Javelin)
Track and FieldHuw Peacock 
WeightliftingJenna Myers 
BoxingJackson Woods 
BoxingNick Cooney 
2018 GOLD COASTAthleticsHuw Peacock 
AthleticsStewart McSweyn 
AthleticsSam Walker 
AthleticsDanni McConnell 
AthleticsHamish PeacockSilver (Javelin)
AthleticsJack Hale 
CyclingAmy CureGold (Team Pursuit)
Gold (10km Scratch Race)
CyclingGeorgia Baker 
BasketballLucas WalkerGold (Men's Basketball Team)
HockeyEddie OckendenGold (Men's Hockey Team)
HockeyJeremy EdwardsGold (Men's Hockey Team)
TriathlonJake BirtwhistleSilver (Men's Triathlon)
Gold (Mixed Relay)
Lawn BowlsRebecca Van AschGold (Women's Fours)
Gold (Women's Fours)
SwimmingAriarne TitmusSilver (200m Freestyle)
Gold (4 x 200m Freestyle Relay)
Gold (800m Freestyle)
Gold (400m Freestyle
WeightliftingKaity FassinaSilver (90kg)