decorative

Tasmanian Athlete Schedules

Athletics

DATETIMEEVENTATHLETE
Sunday, 8 April4.40 pmMen's 5000 metresStewart McSweyn
Sunday, 8 April2.00 pmMen's HammerHuw Peacock
Monday, 9 April7.10 pmMen's T38 100 metresSam Walker
Tuesday, 10 April8.40 pmWomen's HammerDanni McConnell
Friday, 13 April11.10 amMen's Javelin QualifyingHamish Peacock
Friday 13 April11.05 amMen's 4 x 100 HeatsJack Hale
Friday, 13 April9.10 pmMen's 10,000 metresStewart McSweyn
Saturday, 14 April2.35 pmMen's Javelin FinalHamish Peacock
Saturday, 14 April2.40 pm Men's 4 x 100 FinalJack Hale

Basketball

DATETIMEEVENTATHLETE
Friday, 6 April5.30 pmAustralia v CanadaChris Goulding & Lucas Walker
Saturday, 7 April9.00 pmNew Zealand v AustraliaChris Goulding & Lucas Walker
Monday, 9 April9.00 pmAustralia v NigeriaChris Goulding & Lucas Walker
Saturday, 14 April10.03 amSemi-finals - Australia v ScotlandChris Goulding & Lucas Walker
Sunday, 15 April11.30 amGold Medal MatchesChris Goulding & Lucas Walker

Cycling

DATETIMEEVENTATHLETE
Thursday, 5 April2.42 pm4000 metres Team Pursuit - Women PreliminaryAmy Cure
Thursday, 5 April7.30 pm4000 metres Team Pursuit - Women's FinalAmy Cure
Saturday, 7 April2.58 pm25 km Points Race - Women's Qualifying RoundsAmy Cure & Georgia Baker
Saturday, 7 April7.16 pm25 km Points Race - Women's FinalAmy Cure & Georgia Baker
Sunday, 8 April5.30 pm 10 km Scratch Race - Qualifying RoundsAmy Cure
Sunday, 8 April8.44 pm10 km Scratch Race - Women's FinalAmy Cure

Hockey

DATETIMEEVENTATHLETE
Saturday, 7 April4.30 pmAustralia v South Africa - Men's PreliminaryEddie Ockenden & Jeremy Edwards
Sunday, 8 April9.30 pmAustralia v Scotland - Men's PreliminaryEddie Ockenden & Jeremy Edwards
Tuesday, 10 April4.30 pmAustralia v Canada - Men's PreliminaryEddie Ockenden & Jeremy Edwards
Wednesday 11, April4.30 pmAustralia v New Zealand - Men's PreliminaryEddie Ockenden & Jeremy Edwards
Friday, 13 April9.45 pmSemi-final - Australia v EnglandEddie Ockenden & Jeremy Edwards
Saturday, 14 April9.17 pmGold Medal MatchEddie Ockenden & Jeremy Edwards

Lawn Bowls

DATETIMEEVENTATHLETE
Thursday, 5 April4.00 pm Women's Fours - Preliminary - AUS v PNGRebecca Van Asch
Friday, 6 April4.00 pm Women's Fours - Preliminary - AUS v Cook IslandRebecca Van Asch
Friday, 6 April7.00 pmWomen's Fours - Preliminary - AUS v NamibiaRebecca Van Asch
Saturday, 7 April12.00 pm Women's Fours - Preliminary - AUS v MalaysiaRebecca Van Asch
Saturday, 7 April4.00 pmWomen's Fours - Quarter-final - AUS v MalaysiaRebecca Van Asch
Sunday, 8 April 9.00 am Women's Fours - Semi-final - AUS v CanadaRebecca Van Asch
Monday, 9 April12.15 pmWomen's Fours - Gold Medal Match - AUS v South AfricaRebecca Van Asch
Monday, 9 April5.00 pm Women's Triples - Preliminary - AUS v PNGRebecca Van Asch
Tuesday, 10 April4.00 pm Women's Triples - Preliminary - AUS v IndiaRebecca Van Asch
Tuesday, 10 April7.00 pmWomen's Triples - Preliminary - AUS v CanadaRebecca Van Asch
Wednesday, 11 April4.00 pm Women's Triples - Preliminary - AUS v FijiRebecca Van Asch
Wednesday, 11 April7.00 pmWomen's Triples - Quarter-final - AUS v Northern IrelandRebecca Van Asch
Thursday, 12 April9.00 am Women's Triples - Semi-final - AUS v EnglandRebecca Van Asch
Thursday, 12 April5.30 pm Women's Triples- Gold  Medal Match - AUS v ScotlandRebecca Van Asch

Triathlon

DATETIMEEVENTATHLETE
Thursday, 5 April 1.00 pmMen's TriathlonJake Birtwhistle
Saturday, 7 April1.01 pmMixed RelayJake Birtwhistle

Swimming

DATETIMEEVENTATHLETE
Thursday. 5 April11.00 am200 metres freestyle heatsAriarne Titmus
Thursday, 5 April8.04 pm 200 metres freestyle finalAriarne Titmus
Saturday. 7 April9.50 pm4 x 200 metre freestyle relayAriarne Titmus
Sunday, 8 April12.04 pm800 metres freestyle heatsAriarne Titmus
Monday, 9 April7.43 pm800 metres freestyle finalAriarne Titmus
Tuesday 10 April10.31 am400 metres freestyle heatsAriarne Titmus
Tuesday 10 April7.37 pm400 metres freestyle finalAriarne Titmus

Weightlifting

DATETIMEEVENTATHLETE
Monday, 9 April2.12 pm 90 kg WomenKaitlin Fassina