Tasmanian Athlete Schedules

DATE TASMANIA (AEST)EVENTATHLETE
Saturday 6 August 21:45 Men's 4x100m Relay Round 1 Jacob Despard & Jack Hale
Sunday 7 August 21:40Men's 4x100m Relay Final Jacob Despard & Jack Hale

DATE TASMANIA (AEST)EVENTATHLETE
Friday 29 July 20:00 - 23:30 Australia v India Nicola Carey
Monday 1 August 03:00 - 06:30 Australia v Barbados Nicola Carey
Wednesday 3 August 20:00 - 23:30 Australia v Pakistan Nicola Carey
Saturday 6 August 20:00 - 23:30 Semi Final 1 Nicola Carey
Sunday 7 August 03:00 - 06:30 Semi Final 2 Nicola Carey
Sunday 7 August 19:00 - 22:30 Bronze Medal Match Nicola Carey
Monday 8 August 02:00 - 05:30 Gold Medal Match Nicola Carey

DATE TASMANIA (AEST)EVENTATHLETE
Wednesday 3 August 20:30Men's Cross Country Final Sam Fox

DATE TASMANIA (AEST)EVENTATHLETE
Sunday 7 August 17:00 Women's Road Race Final Georgia Baker
Sunday 7 August21:30Men's Road Race FinalSam Fox

DATE TASMANIA (AEST)EVENTATHLETE
Thursday 4 August 19:00 - 01:00 Women's Individual Time Trial  Georgia Baker

DATE TASMANIA (AEST)EVENTATHLETE
Friday 29 July 19:14 - Race Time Women's 4000m Team Pursuit Qualification Georgia Baker
Friday 29 July19:55 - Race TimeMen's 4000m Team Pursuit QualificationJosh Duffy
Saturday 30 July01:49 - Race TimeWomen's 4000m Team Pursuit - Gold Final v New ZealandGeorgia Baker
Saturday 30 July02:20 - Race TimeMen's 4000m Team Pursuit Finals - Bronze FinalJosh Duffy
Sunday 31 July21:29 - Race TimeMen's 15km Scratch Race Qualifying - Heat 2Josh Duffy
Monday 1 August03:42 - Race TimeMen's 15km Scratch Race FinalJosh Duffy

DATE TASMANIA (AEST)EVENTATHLETE
Thursday 4 August 23:33Women's 10m Platform Preliminary Emily Meaney
Friday 5 August 04:34 Women's 10m Platform Final Emily Meaney

DATE TASMANIA (AEST)EVENTATHLETE
Sunday 31 July 20:00 Men's Group Match - Australia v Scotland Josh Beltz &
Eddie Ockenden
Tuesday 2 August06:00Men's Group Match - Australia v New Zealand Josh Beltz &
Eddie Ockenden
Thursday 4 August 06:00Men's Group Match - Australia v South Africa Josh Beltz &
Eddie Ockenden
Friday 5 August 06:00Men's Group Match - Australia v Pakistan Josh Beltz &
Eddie Ockenden
Sunday 7 August 03:00
05:15
Men's Semi Finals 1
Men's Semi Finals 2
Josh Beltz &
Eddie Ockenden
Monday 8 August 21:30Men's Gold Medal Match Josh Beltz &
Eddie Ockenden

* Exact times not yet released - session times only.

DATE TASMANIA (AEST)EVENTATHLETE
Saturday 30 July 00:00
03:00
Women's Fours Sectional Play - Round 1 V Botswana
Women's Fours Sectional Play - Round 2 V Fiji
Rebecca Van Asch
Sunday 31 July 00:00 Women's Fours Sectional Play - Round 3 V Scotland Rebecca Van Asch
Tuesday 2 August 17:30 - 00:00 Women's Triples Sectional Play - Round 1 v Singapore Rebecca Van Asch
Thursday 4 August 00:00 Women's Triples Sectional Play - Rounds 3 v Falkland Islands Rebecca Van Asch
Thursday 4 August03:00Women's Triples Sectional Play - Rounds 4 v South AfricaRebecca Van Asch
Friday 5 August 00:00 Women's Triples Sectional Play - Round 5 v Northern Island Rebecca Van Asch
Friday 5 August03:00Women's Triples Sectional Play - Quarter FinalsRebecca Van Asch

DATE TASMANIA (AEST)EVENTATHLETE
Friday 29 July 20:01 - Race Time Women's 200m Freestyle Heats - Heat 4 Ariarne Titmus
Saturday 30 July 04:25 - Race Time Women's 200m Freestyle Final Ariarne Titmus
Sunday 31 July 04:51 - Race Time Men's 50m Freestyle S13 Final Jacob Templeton
Monday 1 August 20:48 - Race Time Women's 800m Freestyle Heats - Heat 2 Ariarne Titmus
Wednesday 3 August 06:15 - Race Time
19:44 - Race Time
Women's 800m Freestyle Final
Women's 400m Freestyle Heats - Heat 4
Ariarne Titmus
Thursday 4 August 05:48 - Race Time Women's 400m Freestyle Final Ariarne Titmus

DATE TASMANIA (AEST)EVENTATHLETE
Friday 29 July 20:01 Men's Individual (Sprint Distance) Final Jake Birtwhistle
Sunday 31 July 20:01 Men's PTVI Final Hayden Armstrong (Guide for Gerrard Gosens)
Sunday 31 July 20:06 Women's PTVI Final Erica Burleigh
Sunday 31 July 23:31 Mixed Relay Team Final Jake Birtwhistle