decorative

Tasmanian Athlete Schedules

Cricket T20

DATE TASMANIA (AEST)EVENTATHLETE
Friday 29 July 20:00 - 23:30 Australia v India Nicola Carey
Monday 1 August 03:00 - 06:30 Australia v Barbados Nicola Carey
Wednesday 3 August 20:00 - 23:30 Australia v Pakistan Nicola Carey
Saturday 6 August 20:00 - 23:30 Semi Final 1 Nicola Carey
Sunday 7 August 03:00 - 06:30 Semi Final 2 Nicola Carey
Sunday 7 August 19:00 - 22:30 Bronze Medal Match Nicola Carey
Monday 8 August 02:00 - 05:30 Gold Medal Match Nicola Carey

Cycling - Mountain Bike

DATE TASMANIA (AEST)EVENTATHLETE
Wednesday 3 August 20:30 - 01:00 Men's Cross Country Final Sam Fox

Diving

*Exact times not yet released - session times only.

DATE TASMANIA (AEST)EVENTATHLETE
Thursday 4 August 22:00 - 00:30Women's 10m Platform Preliminary Emily Meaney
Friday 5 August 03:00 - 06:00 Women's 10m Platform Final Emily Meaney

Lawn Bowls

* Exact times not yet released - session times only.
** Teams Rebecca will be competing in have not yet been confirmed.

DATE TASMANIA (AEST)EVENTATHLETE
Saturday 30 July 00:00 - 05:15Women's Fours Sectional Play - Rounds 1 & 2 Rebecca Van Asch
Sunday 31 July00:00 - 05:15Women's Fours Sectional Play - Rounds 3 & 4Rebecca Van Asch
Sunday 31 July17:30 - 22:45Women's Fours Sectional Play - Round 5Rebecca Van Asch
Monday 1 August00:00 - 05:15Women's Fours Sectional Play - Quarter FinalsRebecca Van Asch
Monday 1 August17:30 -  00:15Women's Fours Sectional Play - Semi FinalsRebecca Van Asch
Tuesday 2 August17:30 - 00:00Women's Triples Sectional Play - Round 1
Women's Pairs Sectional Play - Round 1
Women's Fours Sectional Play - Medal Matches
Rebecca Van Asch
Wednesday 3 August01:15 -  04:00Women's Triples Sectional Play - Round 2Rebecca Van Asch
Wednesday 3 August17:30 -  22:45Women's Pairs Sectional Play - Rounds 2 & 3Rebecca Van Asch
Thursday 4 August00:00 - 05:45Women's Triples Sectional Play - Rounds 3 & 4Rebecca Van Asch
Thursday 4 August17:30 - 22:45Women's Pairs Sectional Play - Rounds 4 & 5Rebecca Van Asch
Friday 5 August00:00 - 05:15Women's Triples Sectional Play - Round 5
Women's Triples Sectional Play - Quarter Finals
Rebecca Van Asch
Friday 5 August17:30 - 00:15Women's Triples - Semi Finals
Women's Pairs - Quarter & Semi Finals
Rebecca Van Asch
Saturday 6 August01:30 - 04:45Women's Triples - Medal MatchesRebecca Van Asch
Saturday 6 August17:30 - 00:15Women's Pairs - Medal MatchesRebecca Van Asch

Swimming and Para Swimming

*Exact times not yet released - session times only.

DATE TASMANIA (AEST)EVENTATHLETE
Friday 29 July 19:30 - 21:30 Women's 200m Freestyle Heats Ariarne Titmus
Saturday 30 July 04:00 - 07:00 Women's 200m Freestyle Final Ariarne Titmus
Saturday 30 July 19:30 - 21:30 Men's 50m Freestyle S13 Heat Jacob Templeton
Sunday 31 July 04:00 - 07:00 Men's 50m Freestyle S13 Final Jacob Templeton
Monday 1 August 19:30 - 21:30 Women's 800m Freestyle Heats Ariarne Titmus
Wednesday 3 August 04:00 - 07:00
19:30 - 21:30
Women's 800m Freestyle Final
Women's 400m Freestyle Heats
Ariarne Titmus
Thursday 4 August 04:00 - 07:00 Women's 400m Freestyle Final Ariarne Titmus

Triathlon and Para Triathlon

*Exact times not yet released - session times only.

DATE TASMANIA (AEST)EVENTATHLETE
Friday 29 July18:30 - 00:00Men's Individual (Sprint Distance) FinalJake Birtwhistle
Sunday 31 July 18:30 - 00:00 Women's PTVI Final Erica Burleigh
Sunday 31 July18:30 - 00:00Mixed Relay Team FinalJake Birtwhistle
Sunday 31 July 18:30 - 00:00 Men's PTVI Final Hayden Armstrong (Guide for Gerrard Gosens)